Warsztaty
Po długiej przerwie spowodowanej ograniczeniami epidemicznymi w dniach 26-27.05 została została zorganizowana sesja szkoleniowa w ramach prowadzonego przez ZZPPM projektu. Tym razem wiodącym tematem szkolenia były zasady prowadzenia negocjacji Ponadzakładowych Zbiorowych Układów Pracy oraz korzyści, jakie przynosi zarówno pracodawcom, jak i pracownikom wprowadzenie takich dokumentów do obiegu prawnego przedsiębiorstwa. Poruszono także kwestie możliwości rozwijania zaawansowanego dialogu społecznego w Polsce, omówiono metody koordynacji między partnerami społecznymi na różnych poziomach (lokalnym, regionalnym i centralnym) oraz przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród przedstawicieli ZZPPM.

1. Jak w Norwegii zorganizowany jest nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy i jakie w tym zakresie obowiązki mają pracodawcy?
2. Czy u pracodawcy działa społeczna inspekcja pracy pełniąca nadzór nad warunkami pracy z ramienia pracowników? Jeżeli tak, to jak jest zorganizowana i jakie ma uprawnienia?
3. Jak w Norwegii wygląda dotrzymywanie zawartych umów społecznych? Czy w historii negocjacji pomiędzy pracownikami, pracodawcami i rządem zdążyło się niedotrzymanie podpisanych uzgodnień. Jeśli tak to przez którą ze stron?
4. Czy reprezentujący pracowników negocjatorzy są poddawani przez stronę rządową lub pracodawców presji i umniejszana jest ich rola.
5. Czy dialog społeczny jest oparty na zasadach partnerskich, a każda ze stron ma takie same prawa?
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym Związkowcem oraz do dalszego śledzenia losów naszego projektu!